نکته هایی از سوئد؛ قسمت اول

هر فرهنگی جذابیت هایی دارد و همچنین مواردی که در نظر یک فرد از فرهنگ دیگر، ممکن است عجیب باشد. در جامعه شهر یوته بوری و دانشگاه چالمرز، از آنجایی که می توان مردمی از کشورها و فرهنگهای مختلف پیدا کرد، در برخورد با دیگر مردم می توان از این سنتها و فرهنگ ها آگاه شد. 

در مهمانی ها، چه در ضمن گفتگوها رفتار و فرهنگها مورد سئوال قرار می گیرند، توسط خود شخص ارایه می شوند و گاهی مقایسه می گردند. 

وقت شناسی سوئدی

سوئدی ها عموما وقت شناس هستند. و این موضوع را همیشه به عنوان یک مشخصه فرهنگی مطرح می کنند. بدلیل سیستم حمل و نقل منظم و برنامه ریزی شده بهانه گیر کردن در ترافیک در اینجا کاربرد ندارد! هرچند شهرهای بزرگ سوئد دارای مشکل ترافیک می باشد که بیشتر در ساعات شروع و پایان کار است.

اگر به سر قرار نمی روید یا تاخیر دارید باید طرف خود را مطلع کنید. تاخیر شما در حضور سر قرار را به حساب بی احترامی به حقوقشان می گذارند. همچنین شنیده ام که تاخیر صبحگاهی در حضور در محل کار مورد پذیرش نیست و می تواند در آینده شغلی شما اثر بگذارد. 

عموما برخلاف ما ایرانی ها که پس از نیم ساعت و  یا دیرتر در مهمانی ها حاضر می شویم، آنها سر ساعت به مهمانی ها می روند. اما نکته عجیب این است که اگر دقایقی هم زودتر به محل مهمانی برسند ممکن است پشت در منتظر بایستند تا وقت مهمانی فرا برسد!  یکی از معلم هایم می گفت که متنفر است وقتی کسی زودتر از وعده در مهمانی حاضر می شود و والدینش را مثال می زد که همیشه زودتر از موقع در منزل او حاضر می شوند.  

توجه: مواردی که در اینجا ذکر می شود، از شنیده ها و تجربیات شخصی من برداشت شده است. 

 

/ 5 نظر / 16 بازدید
فائزه

مرسی [لبخند] -------------- ما که با وجود ترافیکشم همیشه سر ِ قرار بموقع حاضریم، دوستامونن که بد قولن ..

ری را

وقت شناسی مهمون خیلی خوبه .. تو این چهار سال و نیمی که ما ازدواج کردیم دو بار سر دیر اومدن مهمون و حتی یکبار نیومدن مهمون اذیت شدیم .. یکبار مهمونمون ساعت 11:30 شب اومد (البته خوشبختانه بعد از شام مهمون بود) و یکبار دیگه هم ساعت 10:15 یه هویی زنگ زدن که براشون مهمون اومده و نمی تونن بیان .. نمیدونی من چه جوری قاطی کردم ...[کلافه] کلا بد قولی خیلی بده ... معمولا سعی میکنم سر موقع سر قرارهام حاضر بشم .. البته این اواخر به خاطر راه و مسافرت و .. میشه گاهی دیر به خونه طرف میرسم و کلی غر و لند آقای شوهرو تحمل میکنم ... که اونم به خاطر راه و .. است ...

ری را

راستی میگن امن ترین کشور برای بچه ها سوئده .. راجب این مورد هم یه پست بذار .. اینکه به پدر هم همزمان با مادر مرخصی میدن تا به بچه برسن ... و اینکه هزینه پرستار بچه رو دولت میده ؟؟

مهتاب

توو خانواده ما دقیقا همینطوریه که زودتر میرسیم و بیرون هم منتظر می مونیم معمولا. ولی دیگران این رفتار براشون خنده داره!!!